دسته بندی نوشته ها

 
No Image
خوش آمديد!
قوانین و مقررات پيوند ثابت

(كُتِبَ عَلَيْكُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ إِن تَرَكَ خَيْرًا الْوَصِيَّةُ لِلْوَالِدَيْنِ وَالأقْرَبِينَ بِالْمَعْرُوفِ حَقًّا عَلَى الْمُتَّقِينَ)

شان نزول آیه

 

در باره نحوه تنظیم وصیتنامه نکاتی را حضورتان تقدیم میکنم:

نوشتن وصیت نامه واجب و بسیار آسانست حتی نیاز به جملات و واژه های نامانوس و یا سنگین حقوقی و عربی ندارد، اما تنها لازمست چند نکته را بدانیم.

اول: آسانترین روش تنظیم وصیت نامه، “خودنوشت” است. همینکه وصیت به خط و قلمتان نوشته و امضا و تاریخ (روز و ماه و سال) داشته باشد، در همه جا پذیرفته می‌شود. البته وصیت‌نامه سری یا رسمی هم می‌توان نوشت که برای تنظیم آن مستلزم تشریفات ویژه از جمله رفتن به اداره ثبت اسناد محل و یا دفترخانه اسناد رسمی است. همچنین در قانون پیش بینی وصیت در حال فوق العاده نظامیان در حین جنگ نزد افسر هم رده خود و یا نزد دو نفر شاهد و یا بیماران نزد مدیر بهداری ارتش هم شده است.

دوم: خود را معرفی فرمایید! نام و نام خانوادگی را بنویسید اما حتما لازم نیست که به مشخصات کامل سجلی خود اشاره کنید.

سوم: چون ما مسلمان هستیم بهتر است در آغاز وصیت خود، بر اصول عقاید و دین اسلام گواهی دهیم، یعنی گواهی بر یگانگی آفریدگار و فرستاده آخرینش پیامبر اکرم (ص) و پیشوایی حضرت علی (ع) و روز رستاخیز و بازگشت به سوی پروردگار، که این گواهی‌ها بیشتر از باب امر به معروف هستند.

چهارم: بدهی های احتمالی خود را به دیگران بنویسید و بخواهید که از اموال به جا مانده جبران بدهی تان شود.

پنجم: هرگونه خواسته مشروع خود را می توانید در وصیت نامه بنویسید از جمله اینکه می توانید خواستار چگونگی آیین کفن و دفن و انجام واجبات قضا شده‌تان مانند روزه و نماز باشید. انجام کار های دشوار را از بازماندگان نخواهید!

ششم: شما می توانید نسبت به تمامی اموال برجای مانده خود برای پس از مرگ وصیت نمایید اما تا یک سوم نافذ است یعنی ورثه میتوانند بیشتر از یک سوم را اجازه عملیاتی ندهند ( وقف نیز یادآوری میشود ) شاید برای انجام واجبات قضایتان نیاز به پول باشد که از همین محل مجاز به وصیت هستید.

هفتم: نمی دانم اصطلاح “محروم از ارث کردن” از کی رایج شده اما بدانید که نمی توانید هیچکس از وارثانتان را از ارث محروم بفرمایید!

هشتم: اگر خواستید می توانید یک نفر وصی را برای اجرای وصیت نامه تان معرفی نمایید اما بهتر است همان گونه که امیر مؤمنان (ع) در نهج البلاغه می فرماید، خودمان وصی خود باشیم و آنچه از کارهای خیر که دوست داریم بعد از ما برای ما انجام دهند، خودمان در زمان حیات انجام دهیم.

نهم: شما می توانید وصیتنامه تان را در پاکتی گذاشته و در آن را با چسب بسته و جایی مانند لای قرآن گذاشته و دیگران را آگاه کنید. نگران تغییر نیت تان و گم شدن وصیت نامه پیش از مرگتان نباشید زیرا هرگاه اراده بفرمایید می توانید از نو آنرا بنویسید و تاریخ آنرا به روز رسانی کنید. هم اینک دست به قلم شوید که فردا دیر است و گفتن “دور از جان” شعارست که پیامبر رحمتمان (درود خدا بر او باد) فرمودند: سزاوار نیست برای مرد مسلمان شبی را سحر کند مگر اینکه وصیّت او زیر سرش باشد و نیز فرمودند کسی که بدون وصیّت بمیرد به نادانی از دنیا رفته است.

دسته: | نويسنده: غلامرضا محامد


ارسال نظر

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 
No Image No Image